12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ
12/03/2019

IMG-20190312-WA0013

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ

Milletimiz; canını, dinini, geleceğini, kısaca her şeyini kurtarmak için “Kurtuluş Savaşı”nı başlattı. Sefalet ve imkansızlıklarla devam eden Kurtuluş Savaşı yüz binlerce şehit verilmesiyle kazanıldı ve ülkemiz düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulmasından sonra da her bağımsız milletin olduğu gibi bizim acıları ve gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımız olması fikri ortaya çıktı. Bunun için büyük para ödülü olan bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda o günleri yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci oldu. Mehmet Akif bu marşı milletimize armağan ederek para ödülünü de kabul etmedi. Mehmet Akif’in bu şiiri 12 Mart 1921 tarihinde de resmen İstiklâl Marşı olarak kabul edildi

O günden sonra içimizdeki vatan sevgisinin sönmemesi için İstiklâl Marşı’mızı okur, o günleri unutmamaya çalışırız. Bizler de atalarımızın bin bir zorlukla kazandığı istiklâlimize sahip çıkmalı ve onları her zaman şükranla anmalıyız.

Emeği geçen 3/A sınıf – branş öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

AYLA OKUTAN

OKUL MÜDÜRÜ

Diğer Haberler